Czy wiesz z kim studiujesz? Poznajcie Aleksandrę Pestę, studentkę Finansów i Rachunkowości!

Wywiad to kolejna odsłona cyklu "Czy wiesz, z kim studiujesz?". Tym razem mgr Zuzanna Minga z Katedry Marketingu rozmawia ze studentką kierunku Finanse i Rachunkowość, Aleksandrą Pestą. Aleksandra nie tylko rozwija swoje kompetencje na studiach, ale również pełni funkcję prezeski Koła Naukowego Finansów i Ubezpieczeń, a także jest ambasadorką Ministerstwa Finansów oraz Progress Accounting Competition. Zapraszamy do lektury inspirującej rozmowy o pasji do finansów, rozwoju osobistym oraz aktywności na wielu polach!

 

Aleksandra Pesta

fot. A.Pesta

 

- Olu, co dają Ci studia na kierunku Finanse i Rachunkowość? Czy to one zainspirowały Cię do tak szerokiej aktywności w tym obszarze?

- Od dawna interesuję się przedsiębiorczością, geografią społeczno-ekonomiczną oraz szeroko pojętą ekonomią i gospodarką. Dlatego zdecydowałam się studiować Finanse i Rachunkowość na WZR UG, żeby poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć stabilny, konkretny przyszły zawód – księgowego. Z pewnością wiedza pozyskana na różnych przedmiotach zainspirowała mnie do zwiększenia dodatkowej aktywności. Przede wszystkim ważnym punktem startowym było poznanie prowadzącego przedmiot Ubezpieczenia gospodarcze Pana Doktora Piotra Pisarewicza, który zachęcił mnie do dołączenia do Koła Naukowego Finansów i Ubezpieczeń i zmotywował do dalszych działań.

- Pełnisz funkcję prezesa Koła Naukowego Finansów i Ubezpieczeń. Jakie wyzwania i satysfakcje wiążą się z tą rolą?

- Jako że pełnię rolę prezesa KNFiU od marca 2024 roku, już parę wydarzeń i doświadczeń mam za sobą. Jest wiele wyzwań związanych z tą funkcją. Trzeba rekrutować nowych członków koła, zachęcać studentów do działania, poszukiwać nowych inspiracji, a także koordynować organizację i przebieg organizowanych wydarzeń (zapraszanie prelegentów, promocja wydarzeń na social media i na wydziale oraz późniejsze relacje).

Jednak jeszcze więcej satysfakcji wiąże się z rolą prezesa. Przede wszystkim zdobywanie cennego doświadczenia, które bardzo przydaje się w rekrutacji u pracodawców, a także nawiązywanie wartościowych znajomości zarówno koleżeńskich, jak i profesjonalnych. Warto też wspomnieć o znacznej rozpoznawalności mojej osoby na wydziale i rozwoju marki osobistej.

- Jesteś ambasadorką Ministerstwa Finansów oraz Progress Accounting Competition. Jakie działania podejmujesz w ramach tych funkcji i co daje Ci ta współpraca?

- Jako Ambasador Ministerstwa Finansów (MF) mam za zadanie promować działania Ministerstwa w social media – oferty pracy, praktyk, staży, konkursy oraz programy edukacyjne. Zachęcam studentów do aplikowania i poznawania tej instytucji państwowej. W grudniu zorganizowałam wycieczkę dla członków KNFiU do MF, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzenia gmachu oraz poznania pracowników Ministerstwa. Natomiast w styczniu zorganizowałam wykład otwarty ze specjalistką z Ministerstwa o podatku bankowym. W semestrze letnim również planuję kilka wydarzeń we współpracy z WZR i MF.

Natomiast jako Ambasador PAC zajmuję się głównie promocją konkursu z rachunkowości w social media. Zachęcałam studentów naszego wydziału do rejestracji i sprawdzenia swoich umiejętności. Sama również biorę w nim udział jako uczestnik, właśnie wykonałam I etap i teraz czekam na wyniki.

Obie współprace pozwalają mi sprawdzić się w roli marketingowca oraz rozwijać moje kompetencje kreatywnego myślenia. Jestem też coraz bardziej rozpoznawalna np. na LinkedIn.

- Współorganizowałaś wiele wydarzeń, takich jak konferencje, targi pracy, szkolenia. Które z nich było dla Ciebie najważniejsze i dlaczego?

- Na chwilę obecną myślę, że najważniejszym wydarzeniem było zorganizowanie wykładu otwartego ze specjalistką z MF o podatku bankowym oraz utworzenie stoiska Ambasadora MF. Jestem z siebie szczególnie zadowolona, że wszystko udało się zorganizować  - od pierwszych kontaktów na LinkedIn, po ustalenie terminu, miejsca wydarzenia, wielu mailach do Opiekuna Koła oraz Ministerstwa, promocji wydarzenia i zdobycia licznej publiczności. To wszystko udało mi się opanować równolegle z nauką do sesji.

- W Twoim portfolio jest także wolontariat w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Co skłoniło Cię do zaangażowania w działalność społeczną?

- Uważam, że obecnie dużą wagę przykłada się do działalności charytatywnej na rzecz innych ludzi. Jest to mile widziane zarówno w społeczeństwie, jak i według mnie świadczy to o bezinteresowności i działaniu dla wspólnego dobra. Działając w wolontariacie można poznać ciekawych ludzi, wziąć udział w wielu wartościowych wydarzeniach, a ponadto aktywnie spędzać czas.

- Studiujesz Finanse i Rachunkowość, poszerzasz wiedzę w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i zdobywasz kolejne certyfikaty. Jakie masz plany zawodowe po ukończeniu studiów?

- Po ukończeniu studiów licencjackich z Finansów i Rachunkowości planuję rozpocząć studia magisterskie na WZR na kierunku Rachunkowość-ACCA. Chciałabym zdobyć kolejne kwalifikacje zawodowe w tym zakresie. Ponadto rozważam studia podyplomowe z Audytu Śledczego na SGH (Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie. Chcę również rozpocząć nową pracę – szczególnie interesują mnie firmy audytorskie, ale zdobycie pierwszego doświadczenia w biurze rachunkowym też jest ciekawą opcją.

- Oprócz nauki i działalności organizacyjnej masz również wiele pasji, takich jak pływanie, sporty konne czy podróże do krajów skandynawskich. Jak udaje Ci się łączyć tak intensywną działalność ze studiami i odpoczynkiem?

- Przyznam, że nie mam trudności z nauką na studiach. Uczęszczam na wszystkie zajęcia – w ich trakcie wiele informacji zapamiętuję, staram się wykorzystać ten czas jak najlepiej. W dni wolne od zajęć znajduję czas na pisanie pracy licencjackiej oraz planuję swoje zajęcia dodatkowe i spotkania ze znajomymi. Nie mogę się już doczekać wakacji, kiedy to mam zaplanowany wyjazd do Bergen w Norwegii!

- Jakie rady miałabyś dla studentów, którzy chcieliby się bardziej zaangażować w życie uczelni, ale nie wiedzą, od czego zacząć?

- Przede wszystkim warto słuchać swoich wykładowców, bo często to oni mają wiele do zaoferowania. Po drugie opłaca się obserwować stronę WZR na social media, gdzie publikowane są ważne informacje, spis kół naukowych na wydziale. Na pewno warto wziąć udział w rekrutacji do kół naukowych – w semestrze letnim będzie przeprowadzana kolejna rekrutacja do Koła Naukowego Finansów i Ubezpieczeń, do której już teraz serdecznie zapraszam.

- Dziękuję Ci za rozmowę! Twoja aktywność i zaangażowanie mogą być inspiracją dla wielu naszych studentów!

 

Z. Minga

 

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 13. luty 2025 - 10:02; osoba wprowadzająca: Krzysztof Kowalczyk Ostatnia zmiana: czwartek, 13. luty 2025 - 10:04; osoba wprowadzająca: Krzysztof Kowalczyk